A Covid hullámok közepette 2021. februárjában szigorú védelmi intézkedések mellett kis csapatunk látogatást tett a Nagyvázsonyi völgybe, ahol megtekintettük az általunk megrendelt geodéziai munkálatokat. A fő kérdés az volt, hogy mennyi esélye van a patakból a malom előtti rövidebb szakaszon (a Horváth Balázs híd szelvényében) a vízkivételre, hogy az aztán gravitációs úton jusson el a Vázsonyi Malom leendő malomkerekéhez. A válasz hamar kiderült sajnos: teljesen irreális, hiszen közel 4 m a különbség az adott szelvényben a két ág között és a vízkivételi eljárás is kellően bonyodalmas.
Nagyvázsony kora reggel
De vajon hogyan jutott a víz korábban a Csurgó-malom kerekére? A választ teljes bizonyosságig nem sikerült a bejárás alatt megválaszolni, de mindenképpen közelebb kerültünk hozzá és ötleteink is lettek egy esetleges megoldás irányába.
Nagyon régen
Az Arcanum portálon található XVIII. századi térképen (1. kép) látható, hogy a nagyvázsonyi Szent János-híd alatti szelvényben a patak még egy ideig egy mederben folyt és a malom előtt nem sokkal ágazott ki a malom-ág ami a malom után nem sokkal visszatért a patakba. A harmadik katonai felmérés (1869-1887, Habsburg birodalom - 2. kép) eredményeként elkészült térképen tisztán látszik, hogy a híd alatti szelvény után már két ágon folyik a Vázsonyi-Séd patak.
1. kép: Nagy Vásony - XVIII. század (Arcanum)
2. kép: Nagy Vázsony - XIX. század (Arcanum)
Elnevezés és megnevezés
A Vázsonyi-séd Pula és Vigántpetend határánál éri el az Öcs település mellett eredő Eger-víz néven jegyzett patakot, de néhány térképen Eger-vízként jelölik Nagyvázsony területén is a Vázsonyi-sédet. A séd egy régi magyar szó, melynek jelentése: patak.
Mi a malom-ágat klasszikus "felvízcsatornaként" értelmezzük, azaz olyan mesterséges ág, mely ugyan azt a távot (párhuzamosan az eredeti mederrel) kisebb eséssel (magasabb terepszinten) teszi meg. Ennek köszönhetően a malom előtt már kellő szintbeli különbség tudott kialakulni az eredeti ághoz képest, hogy aztán a víz helyzeti energiája meghajtsa a malomkereket, azaz forgási energiává válhasson. A malom alatt pedig nem sokkal a malom-ág visszatért a természetes medrébe.
Közelmúlt
Az utóbbi 100 évben két nagyobb munka is alakította a vízrendszert. A település határában egy nagyobb duzzasztással kialakítottak egy halastavat, a településen belül pedig nem is olyan régen egy horgász tavat.
Horgásztó
Halastó a távolban
Sétánk végén visszatértünk a "malom-ághoz", aminek jelenleg csak a malom előtti utolsó száz métere, ami kb. egykori állapotára, mint vízfolyásra hasonlít. Jelenleg erősen benőtt, de legalább ezen a rövid szakaszon van elvi esély, hogy nyílt felszínű vízfolyásként terelje a vizet majd az egyszer újjáépülő malomkerékre.
A Google térképén jól látszik a malom előtti utolsó szakasz erősen fákkal benőtt szakasza.
Comments